Recenze knihy Plzeňský místopis

Recenze knihy, autorka: Dana Vondrášková na portálu eSeznam.cz

Název knihy: Plzeňský místopis
Podtitul: Depa a pročpa se takhle říká?
Autoři: Jan Hajšman, Petr Mazný
Starý most, 2018, 176 stran

Kniha navazuje na úspěšný Plzeňsko-český slovník, vydaný nakladatelstvím Starý most v roce 2017, seznamující s typickými plzeňskými výrazy a přezdívkami určitých míst.

Autoři Plzeňského místopisu zvou na poutavou, místy dobrodružnou vycházku pozoruhodnými místy plzeňské metropole a blízkého okolí. Přehledné abecední uspořádání usnadňuje vyhledávání slavných a architektonicky cenných staveb, historických, technických a přírodních památek, proslulých restaurací, vináren, parků, oblíbených rekreačních míst a dalších lokalit. Stručné texty přibližující jejich historií a nejzajímavější fakta doplňuje řada snímků.

Mnohé úřední názvy se vžily pod výstižnými přezdívkami, jiné naopak zanikly, stejně jako některé budovy nebo dokonce celá čtvrť, jako v případě Karlova, nazvaného podle Karla Škody, tehdejšího generálního ředitele Škodovky. Ta nechala pro své zaměstnance postavit v letech 1911-1913 kolonii s cenově dostupným bydlením se sociálním a kulturním zázemím, kde žilo téměř tři a půl tisíce dělníků s rodinami. Autoři osvětlují mimo jiné i historii tzv. Domu hrůzy, multifunkčního Domu kultury ROH, kde bývalo rovněž Divadlo Miroslava Horníčka, který byl roku 2012 zbourán navzdory protestům části odborné i laické veřejnosti. Čtenář se také dozví, proč se třeba budově v centru říká Mráček nebo Mrakodrap, který je součástí bloku tří činžovních domů zvaných Trojdohoda, či o jakém mostu Plzeňané říkali, že je nejdelší na světě a proč. Poznáme meditační zahradu, Kytkovu cestu, Korzo, Kopeckého pramen, Hradčany, ale také Nebe, Peklo, Eden či Ráj, Vídeň, Hamburk, Čínu a dozvíme se, kterému zákoutí se říká Plzeňské Benátky a navštívíme i místa kuriózních názvů jako Siamské náměstí či Plivátko. Autoři seznamují s cennými stavbami nejen plzeňských architektů, kteří zde působili, ale i s důležitými osobnostmi města, lochotínského poustevníka nevyjímaje.

Množství současných i historických fotografií věrně dokresluje mnohé proměny, k nimž v různých městských částech v průběhu let došlo. Kniha přehledně informuje o více či méně známých místech Plzně a velkou radost udělá jak jejím obyvatelům, tak zvídavým návštěvníkům.